Haber Tempo

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Rahim Kanseri Nedir? Nasıl Oluşur

Rahim Kanseri Nedir? Nasıl Oluşur

Haber Haber -
81 0

Rahim Kanseri Nedir? Nasıl Oluşur?

Rahim kanseri, rahim iç tabakası olan endometriumun hücrelerinde başlar. Bu nedenle “endometriyal kanser” olarak da adlandırılır. Kontrolsüz hücre büyümesi kansere neden olur. Bu anormal hücreler rahim iç tabakasında birikebilir ve daha sonra yakındaki dokulara veya organlara yayılabilir. Östrojen hormonunun aşırı miktarda bulunmasının endometriyal hücrelerin anormal büyümesine neden olabileceği düşünülmektedir, ancak rahim kanserinin kesin nedeni bilinmemektedir.

Rahim Kanseri Kimlerde Görülür?

Rahim kanseri, menopoz sonrası kadınlarda daha yaygındır, ancak her yaşta olabilir. Erken yaşta adet görmeye başlama ve geç menopoza girmek, bu kanser türünün riskini artıran bazı faktörlerdir.

Rahim Kanseri Taraması Nasıl Yapılır?

Rahim kanseri taraması, hastalığın erken aşamalarında teşhis edilmesi için yardımcı olabilecek bir dizi test ve prosedürden oluşur. Bu tür bir taramanın bir parçası olarak rutin pelvik muayene yapılmalıdır. Endometriyal dokudan alınan bir biyopsi de rahim kanseri teşhis etmek için kullanılır. Ultrasonografi, endometriyal tabakanın kalınlığını ölçmek ve yumurtalıkları ve rahimi görüntülemek için kullanılabilir. Doktor, endometriyal tabakada anormal bir kalınlaşmaya tanık olursa daha fazla test yapmaya karar verebilir. Bu testler, daha ileri tanı prosedürlerinin yapılmasını içerebilir, örneğin histeroskopi.

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz ekleminin içini inceleyen bir cerrahi işlem diz artroskopisidir. Diz artroskopisi, bu işlem sırasında dizdeki küçük kesiklerden birine küçük bir kamera yerleştirilir. Artroskop, sadece tanı için değil, aynı zamanda anterior krusiyat bağı yaralanmaları, yırtık menisküsler ve eklem kıkırdağında hasar gibi ortopedik sorunları tedavi etmek için de kullanılabilir. Bu işlem, geleneksel açık cerrahi işlemlerden daha az invazivdir ve genellikle daha hızlı iyileşme süreleriyle sonuçlanır.

Diz Artroskopisi Neden Uygulanır?

Diz artroskopisi çok çeşitli diz sorunlarını tedavi eder. Diz ağrısı, şişliği veya hasarı için kullanılabilir. Artroskopik cerrahi, diz kıkırdağında hasar, yırtık menisküs, bağ yaralanmaları ve kemik kırıkları gibi sorunları tedavi etmek için kullanılır. Dizde serbest parçacıkların (kıkırdak veya kemik parçacıkları) varlığı durumunda, bu parçacıkları çıkarmak için de kullanılır. Ek olarak, eklem iltihabı değerlendirmesi ve tedavisi için de kullanılabilir.

Diz Artroskopisi Niçin Gereklidir?

Diz sorunlarını doğrudan belirlemek ve tedavi etmek için bir diz artroskopisi operasyonu gereklidir. Dizin MR görüntülemesi gibi diğer tanı yöntemleri genellikle sorunu tam olarak tanımlamada yetersiz kalabilir. Artroskopi yöntemi, bir cerrahın eklem içindeki hücreleri incelemesine olanak tanır.

Hastalar, geleneksel açık cerrahiye göre daha az invaziv olduğu için genellikle daha hızlı iyileşir, daha az ağrı yaşar ve daha kısa süre hastanede kalabilirler. Bu avantajlar, diz artroskopisinin en çok tercih edilen tedavi seçeneği olduğunu göstermektedir.

Diz Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diz artroskopisi, çağdaş ortopedi ve travmatolojide sıklıkla kullanılan minimal invaziv bir cerrahi yöntemdir. Artroskop olarak bilinen ve aletlere ve kameraya yerleştirilmiş ince bir tüp, cerrah diz eklemini ve etrafındaki yapıları doğrudan görebilir.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir